

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 100 |
| Height | 1.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 120 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, I²S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 512 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 66 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Max Frequency | 120 MHz |
| RAM Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 20 |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 120 MHz |
| ADC Resolution | 16 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 1708
Distributors
pcbx
Unit Price$3.90532
Ext.Price$3.90532
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.90532 | $3.90532 |
| 10 | $3.76083 | $37.60830 |
| 25 | $3.75933 | $93.98325 |
| 50 | $3.75783 | $187.89150 |
| 100 | $3.75633 | $375.63300 |
| 300 | $3.75485 | $1126.45500 |
